information
10 x Seagate 500GB 7.2K 4Gb Dual Channel FC FATA Fiber Channel Hard Drive ST3500071FC
Tested
each buy it now is for 1 lot of 10
VAT IS NOT PAYABLE BY PURCHASERS OUTSIDE THE European Union (EU) AND by purchasers in the EU (excluding UK) who are VAT
NL35 500 GB Fibre Channel hard drive
ST3500071FC
| Specifications | |
|---|---|
| Model Number | ST3500071FC |
| Interface | Fibre Channel 4Gb/s |
| Cache | 8MB |
| Capacity | 500GB |
| Guaranteed Sectors | 976,562,500 |
| PHYSICAL | |
| Height | 25.654mm (1.010 in) |
| Width | 101.6mm (4.0 in) |
| Length | 146.558mm (5.770 in) |
| Weight (typical) | 726g (1.6 lb) |
| PERFORMANCE | |
| Spin Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Average latency | 4.17ms |
| Random read seek time | 8.5ms |
| Random write seek time | 9.5ms |
| RELIABILITY | |
| MTBF | 1,000,000 hours |
| POWER | |
| 12V start max current | 2.10A |
| 5V start max current | 1.10A |
Any Questions? Please call 020 8882 1111 from UK or +44 20 8882 1111 from outside the UK
31408 -1
specifications
-
MPN:ST3500071FC
to request a price please fill out the form below...
close