information
2 x AMD OPTERON 12-CORE PROCESSOR 12C 6344 2.6GHZ 16MB L3 CACHE CPU OS6344WKTCGHK
Matching Pairs
New pulls from new servers
TESTED
Includes:
- 2 x AMD OPTERON 12-CORE PROCESSOR 12C 6344 2.6GHZ 16MB L3 CACHE CPU OS6344WKTCGHK
| General information | |
| Type | CPU / Microprocessor |
| Market segment | Server |
| Family | AMD Opteron 6300 series |
| Model number | 6344 |
| CPU part numbers |
|
| Frequency ? | 2600 MHz |
| Maximum turbo frequency | 2900 MHz (more than 6 cores) 3200 MHz (6 cores or less) |
| Bus speed ? | 3200 MHz HyperTransport links (6.4 GT/s per link) |
| Package | 1944-land organic Land Grid Array (LGA) |
| Socket | Socket G34 |
| Architecture / Microarchitecture | |
| Microarchitecture | Piledriver |
| Platform | Maranello |
| Processor core ? | Abu Dhabi |
| Core stepping ? | OR-C0 |
| Manufacturing process | 0.032 micron silicon-on-insulator (SOI) technology |
| Die | 316mm2 |
| Data width | 64 bit |
| The number of CPU cores | 12 |
| The number of threads | 12 |
| Floating Point Unit | Integrated (shared between two cores in each module) |
| Level 1 cache size ? | 6 x 64 KB 2-way set associative shared instruction caches 12 x 16 KB 4-way set associative data caches |
| Level 2 cache size ? | 6 x 2 MB 16-way set associative shared exclusive caches |
| Level 3 cache size | 2 x 8 MB shared caches |
| Physical memory | 384 GB (per socket) [1] |
| Multiprocessing | Up to 4 processors |
| Features |
|
| Low power features | AMD-P 2.0:
|
| Integrated peripherals / components | |
| Integrated graphics | None |
| Memory controller | The number of controllers: 1 Memory channels: 4 Supported memory: UDDR3-1600, RDDR3-1600, ULV RDDR3-1333, LRDIMM-1333 DIMMs per channel: 3 Maximum memory bandwidth (GB/s): 51.2 |
| Other peripherals | HyperTransport 3.0 technology with 4 HT links |
| Electrical / Thermal parameters | |
| Maximum operating temperature ? | 70.4°C |
| Thermal Design Power ? | 115 Watt |
| Notes on AMD Opteron 6344 | |
| |
CS See RJ -12 dup .co.uk dup pair
specifications
-
MPN:OS6344WKTCGHK
to request a price please fill out the form below...
close