information
APC ACRD201 Inrow RD Rack Fluid Cooled Chiller 220-240V 50HZ 42U
P/N:ACRD201
In Good Condition
Full Working Order
Tested
2 Year Warranty
Currently installed with ACDC2550 300mm Depth Adapter (See Photos) - Can Be Removed if not required
Included:
- 1 x APC ACRD201 Inrow RD Rack Fluid Cooled Chiller 220-240V 50HZ 42U
- 1 x APC ACDC2550 NetShelter Aisle Containment, Depth Adapter, 300 mm, for 1070 to 1200 mm 42U SX
Specification:
| Main Input Voltage | 220 V 240 V |
|---|---|
| Number of rack unit | 42U |
| Compressor type | Scroll |
|---|---|
| Air discharge option | Horizontal |
| Intake air option | Rear return |
| Air flow | 1080.8 l/s |
| Condensate pump flow | 0.010 m3/h |
| Colour | Black |
|---|---|
| Height | 199.1 cm |
| Width | 30 cm |
| Depth | 107 cm - 120 cm |
| Net weight | 199.09 kg |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Not rack-mountable |
| Input power | 4400 W |
|---|---|
| Network frequency | 50 Hz |
| Product certifications | cUL listed C-Tick CE UL listed |
|---|
| Control panel | Multifunction LCD status and control console |
|---|
DJ ACRD201/REF - 3
specifications
-
MPN:ACRD201
to request a price please fill out the form below...
close