information
In Good Condition
Full Working Order
Tested
2 Year Warranty
New Battery Cells Installed, Rails and Bezel Included
APC Smart-UPS 3000 SUA3000RMI2U 2700W 3000VA 230V 2U UPS New Battery Cells Inc
P/N:SUA3000RMI2U
Full Working Order
Tested
2 Year Warranty
Full Load 3min 11s & Half Load 11min 28s
Included :
1 x APC Smart-UPS 3000 SUA3000RMI2U 2700W 3000VA 230V 2U UPS
1 x APC Rack Rails
1 x APC Bezel
Specification:
| Number of power module filled slots | 0 |
|---|---|
| Number of power module free slots | 0 |
| Redundant | No |
| Number of rack unit | 2U |
|---|---|
| Number of cables | 1 |
| Colour | Black |
| Height | 8.9 cm |
| Width | 48.3 cm |
| Depth | 66 cm |
| Net weight | 43.64 kg |
| Mounting location | Front |
| Mounting preference | Lower |
| Mounting mode | Rack-mounted |
| Two post mountable | 0 |
| USB compatible | No |
| Main Input Voltage | 230 V |
|---|---|
| Input Connection Type | IEC 320 C20 Schuko CEE 7 / EU1-16P BS1363A British |
| Input voltage limits | 151...302 V adjustable 160...286 V |
| Network frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz auto-sensing |
| Main Output Voltage | 230 V |
|---|---|
| Rated power in W | 2700 W |
| Rated power in VA | 3000 VA |
| output connection type | 8 IEC 320 C13 2 IEC Jumpers 1 IEC 320 C19 |
| Crest factor | Up to 5 : 1 |
| Harmonic distortion | Less than 5 % at full load |
| Maximum configurable power in VA | 3000 VA |
| Maximum configurable power in W | 2700 W |
| Transfer time | 2 ms typical |
| UPS type | Line interactive |
| Wave type | Sine wave |
| Output frequency | 47...53 Hz for 50 Hz nominal sync to mains 57...63 Hz for 60 Hz nominal sync to mains |
DJ SUA3000RMI2U-1/REF - 2
specifications
-
MPN:SUA3000RMI2U
to request a price please fill out the form below...
close