information
In Good Condition
Full Working Order
Tested
2 Year Warranty
APC Smart-UPS 3000VA LCD 230V SMT3000RMI2U 3000VA 2700W + New Battery Cells Inc
P/N:SMT3000RMI2U
Full Working Order
Tested
2 Year Warranty
New Battery Cells Installed, Rails and Bezel Included
Full Load 3min 11s & Half Load 11min 28s
Included :
1 x APC Smart-UPS 3000VA LCD 230V SMT3000RMI2U 3000VA 2700W
1 x New Battery Cells
1 x APC AP9617 Smart Slot Network Management Card
1 x APC Rack Rails
1 x APC Bezel
Specification:
| Provided equipment | USB cable Country-specific detachable power cord Documentation CD Installation guide Rack mounting support rails Smart UPS signalling RS-232 cable Temperature probe |
|---|---|
| Number of power module | 0 |
| Number of power module filled slots | 0 |
| Number of power module free slots | 0 |
| Redundant | No |
| Number of rack unit | 2U |
|---|---|
| Cable length | 2.00 m |
| Number of cables | 1 |
| Height | 86 mm |
| Width | 480 mm |
| Depth | 683 mm |
| Net weight | 44.28 kg |
| Mounting location | Front |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Rack-mounted |
| Two post mountable | 0 |
| USB compatible | No |
| Main Input Voltage | 230 V AC 1 phase |
|---|---|
| Other Input Voltage | 220 V 240 V |
| Input Connection Type | BS1363A British IEC 320 C20 Schuko CEE 7 / EU1-16P |
| Input voltage limits | 151...302 V adjustable 160...286 V |
| Network frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz auto-sensing |
| Main Output Voltage | 230 V AC 1 phase |
|---|---|
| Other Output Voltage | 220 V 240 V |
| Rated power in W | 2700 W |
| Rated power in VA | 3000 VA |
| output connection type | 8 IEC 320 C13 3 IEC Jumpers 1 IEC 320 C19 |
| Maximum configurable power in VA | 3000 VA |
| Maximum configurable power in W | 2700 W |
| Transfer time | 4 ms typical : 8 ms maximum |
| UPS type | Line interactive |
| Wave type | Sine wave |
| Output frequency | 47...53 Hz for 50 Hz nominal sync to mains 57...63 Hz for 60 Hz nominal sync to mains |
DJ SMT3000RMI2U/REF - 1
specifications
-
MPN:SMT3000RMI2U
to request a price please fill out the form below...
close