information
APC Smart-UPS 5000VA 5kVA 4500W SRT5KXLI SRT5KRMXLI On-Line Rackmount 240V UPS
Model: SRT5KRMXLI
In Good Condition And Full Working Order
Rails Included
Supplied with new batteries
Rails Included
Supplied with new batteries
Scratches And Wear All over Casing of unit
Light Damage To Top Right Corner Of Unit, Not Affecting Usage - NO BEZEL
Light Damage To Top Right Corner Of Unit, Not Affecting Usage - NO BEZEL
Full Load 3 min 59 sec & Half Load 11 min 45 sec
Included :
1 x APC Smart-UPS 5000VA 5kVA 4500W SRT5KXLI SRT5KRMXLI On-Line Rackmount 240V UPS
1 x Set of rails
Product Description
LCD graphics display has text and mimic diagrams that display modes of operation, system parameters and alarms. Connect the device to a network using a 10 or 100 BASE-T connection. Green mode bypasses unused electrical components in good power conditions to achieve high operating efficiency without sacrificing protection. Battery failure notification provides early-warning fault analysis on batteries enabling timely preventive maintenance. Automatic internal bypass supplies utility power to the connected loads in the event of a UPS power overload or fault. Scalable runtime allows additional run time to be quickly added as needed. Intelligent battery management maximizes battery performance, life, and reliability through intelligent, precision charging.
Specifications
Main
Main Input Voltage
230 V
Product or component type
Uninterruptible power supply (UPS)
Other Input Voltage
220 V
240 V
Main Output Voltage
230 V
Other Output Voltage
220 V
240 V
Rated power in W
4500 W
rated power in VA
5000 VA
output connection type
6 IEC 60320 C13
2 IEC Jumpers
4 IEC 60320 C19
Batteries & Runtime
Battery type
Lead-acid battery
Battery voltage
192 V
Extended runtime
1
Number of battery filled slots
2
Number of battery free slots
0
Battery recharge time
1.5 h
Number of battery replacement quantity
1
Battery life
3…5 year(s)
Replacement battery
Battery charger power
560 W rated
General
Number of power module filled slots
0
Number of power module free slots
0
product web sub-family
High density
Redundant
No
UPS type
Double conversion online
Physical
Colour
Black
Height
43.2 cm
Width
13 cm
Depth
71.94 cm
Product weight
54.43 kg
Mounting location
Front
Mounting preference
No preference
Mounting mode
Rack-mounted with kit
Two post mountable
0
USB compatible
Yes
Input
Input voltage limits
100...275 V adjustable (half load)
Number of input connectors
1 hard wire 3-wire (1P + N + E)
Network frequency
40...70 Hz auto-sensing
Output
Bypass type
Internal bypass (automatic and manual)
Crest factor
3 : 1
Harmonic distortion
Less than 2 %
Maximum configurable power in VA
5000 VA
Maximum configurable power in W
4500 W
Wave type
Sine wave
Output frequency
50/60 Hz +/- 3 Hz sync to mains
Conformance
Product certifications
CE
EAC
IRAM
RCM
VDE
Marking
CE Mark
Standards
EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021
EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006
EN/IEC 62040-2:2018
Environmental
Acoustic level
55 dBA
Heat dissipation
931 Btu/h
Operating altitude
0...10000 ft
Ambient air temperature for operation
0…40 °C
Ambient air temperature for storage
-15…45 °C
Storage altitude
0…15240 m
IP degree of protection
IP20
Relative humidity
0…95 % non-condensing
Storage Relative Humidity
0…95 % non-condensing
| Main Input Voltage | 230 V |
|---|---|
| Product or component type | Uninterruptible power supply (UPS) |
| Other Input Voltage | 220 V 240 V |
| Main Output Voltage | 230 V |
| Other Output Voltage | 220 V 240 V |
| Rated power in W | 4500 W |
| rated power in VA | 5000 VA |
| output connection type | 6 IEC 60320 C13 2 IEC Jumpers 4 IEC 60320 C19 |
| Battery type | Lead-acid battery |
|---|---|
| Battery voltage | 192 V |
| Extended runtime | 1 |
| Number of battery filled slots | 2 |
| Number of battery free slots | 0 |
| Battery recharge time | 1.5 h |
| Number of battery replacement quantity | 1 |
| Battery life | 3…5 year(s) |
| Replacement battery | |
| Battery charger power | 560 W rated |
| Number of power module filled slots | 0 |
|---|---|
| Number of power module free slots | 0 |
| product web sub-family | High density |
| Redundant | No |
| UPS type | Double conversion online |
| Colour | Black |
|---|---|
| Height | 43.2 cm |
| Width | 13 cm |
| Depth | 71.94 cm |
| Product weight | 54.43 kg |
| Mounting location | Front |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Rack-mounted with kit |
| Two post mountable | 0 |
| USB compatible | Yes |
| Input voltage limits | 100...275 V adjustable (half load) |
|---|---|
| Number of input connectors | 1 hard wire 3-wire (1P + N + E) |
| Network frequency | 40...70 Hz auto-sensing |
| Bypass type | Internal bypass (automatic and manual) |
|---|---|
| Crest factor | 3 : 1 |
| Harmonic distortion | Less than 2 % |
| Maximum configurable power in VA | 5000 VA |
| Maximum configurable power in W | 4500 W |
| Wave type | Sine wave |
| Output frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz sync to mains |
| Product certifications | CE EAC IRAM RCM VDE |
|---|---|
| Marking | CE Mark |
| Standards | EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021 EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006 EN/IEC 62040-2:2018 |
| Acoustic level | 55 dBA |
|---|---|
| Heat dissipation | 931 Btu/h |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Ambient air temperature for storage | -15…45 °C |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| IP degree of protection | IP20 |
| Relative humidity | 0…95 % non-condensing |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % non-condensing |
LJM 316749
a Rails
specifications
-
MPN:SRT5KXLI
to request a price please fill out the form below...
close