information
APC Smart-UPS Interactive Smart Connect 1000VA 600W 8x IEC C13 UPS
Model: SMC1000IC
In Good Condition
Full Working Order
Tested
2 Year Warranty
Full Load Runtime: 5min 21s Half Load Runtime: 16min 54s
Includes:
Specification:
- 1 x APC Smart Connect 600W 8x IEC C13 UPS SMC1000IC
| Main Input Voltage | 230 V AC |
|---|---|
| Input voltage | 220 V 240 V |
| Input Connection Type | IEC 320 C14 |
| Input voltage limits | 170...300 V adjustable 180...287 V |
| Network frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz auto-sensing |
| Output voltage | 230 V AC 1 phase |
| Output voltage | 220 V 240 V |
| Rated power in W | 600 W |
| rated power in VA | 1000 VA |
| Output connection type | 8 IEC 60320 C13 |
| Harmonic distortion | Less than 5 % |
| Maximum configurable power in VA | 1000 VA |
| Maximum configurable power in W | 600 W |
| Transfer time | 6 ms typical : 10 ms maximum |
| UPS type | Line interactive |
| Wave type | Sine wave |
| Output frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz sync to mains |
| Product certifications | CE GOST VDE UK PSTI |
|---|---|
| Standards | EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021 EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006 EN/IEC 62040-2:2018 |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Ambient air temperature for storage | -15…45 °C |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
| Acoustic level | 41 dBA |
| Heat dissipation | 100 Btu/h |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Battery type | Lead-acid battery |
|---|---|
| Battery voltage | 24 V |
| Extended runtime | 0 |
| Number of battery filled slots | 0 |
| Number of battery free slots | 0 |
| Battery recharge time | 3 h |
| Number of battery replacement quantity | 1 |
| Battery life | 3…5 year(s) |
| Battery charger power | 56 W rated |
DJ SMC1000IC/REF - 1
specifications
-
MPN:SMC1000IC
to request a price please fill out the form below...
close