information
In Good Condition
Full Working Order
Tested
2 Year Warranty
APC Smart-UPS SMT2200RMI2U 2200VA LCD 230V 2U Rackmount UPS - New Battery Cells
P/N:SMT2200RMI2U
Brand New Cells Installed
Full Load 5min 27s & Half Load 16min 6s
Included :
1 x APC SmartUPS X SMT2200RMI2U 2200VA 8x IEC C13+1x IEC LCD 230V 2U Rackmount UPS
1 x APC AP9630 Smart Slot 10/100Base-T Network Management Card 2
1 x APC Bezel
1 x APC Rails
Specification:
| Number of power module | 0 |
|---|---|
| Number of power module filled slots | 0 |
| Number of power module free slots | 0 |
| Redundant | No |
| Number of rack unit | 2U |
|---|---|
| Cable length | 2.00 m |
| Number of cables | 1 |
| Height | 86 mm |
| Width | 480 mm |
| Depth | 683 mm |
| Net weight | 42.31 kg |
| Mounting location | Front |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Rack-mounted |
| Two post mountable | 0 |
| USB compatible | No |
| Main Input Voltage | 230 V AC 1 phase |
|---|---|
| Other Input Voltage | 220 V 240 V |
| Input Connection Type | BS1363A British IEC 320 C20 Schuko CEE 7 / EU1-16P |
| Input voltage limits | 151...302 V adjustable 160...286 V |
| Network frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz auto-sensing |
| Main Output Voltage | 230 V AC 1 phase |
|---|---|
| Other Output Voltage | 220 V 240 V |
| Rated power in W | 1980 W |
| rated power in VA | 2200 VA |
| output connection type | 8 IEC 320 C13 3 IEC Jumpers 1 IEC 320 C19 |
| Maximum configurable power in VA | 2200 VA |
| Maximum configurable power in W | 1980 W |
| Transfer time | 4 ms typical : 8 ms maximum |
| UPS type | Line interactive |
| Wave type | Sine wave |
| Output frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz sync to mains |
DJ SMT2200RMI2U/REF - 1
specifications
-
MPN:SMT2200RMI2U
to request a price please fill out the form below...
close