information
In Good Condition
Full Working Order
2 Year Warranty
APC Smart-UPS SRT 8000VA RM UPS SRT8KRMXLI Rack Mount UPS
P/N:SRT8KRMXLI
Rails and Bezel Included
Full Load 5min 14s & Half Load 14min 32s
Included :
1 x APC Smart-UPS SRT 8000VA RM UPS SRT8KRMXLI Rack Mount UPS
1 x APC Rack Mount Rails
1 x APC Bezel
| General | |
|---|---|
| Colour | Black |
| Device Type | UPS - rack-mountable |
| Height (Rack Units) | 6U |
| Battery | |
|---|---|
| Features | Maintenance free, sealed, leak-proof |
| Recharge Time | 3 hours |
| Run Time (Up To) | 5.3 min at full load ¦ 14.8 min at half load |
| Technology | Lead Acid |
| Dimensions & Weight | |
|---|---|
| Depth | 71.5 cm |
| Height | 26.3 cm |
| Weight | 111.82 kg |
| Width | 43.2 cm |
| Dimensions & Weight (Shipping) | |
|---|---|
| Shipping Depth | 1 m |
| Shipping Height | 46.1 cm |
| Shipping Weight | 130 kg |
| Shipping Width | 60 cm |
| Environmental Parameters | |
|---|---|
| Humidity Range Operating | 0 - 95% (non-condensing) |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Sound Emission | 55 dBA |
| Expansion / Connectivity | |
|---|---|
| Expansion Slots | 1 (total) / 1 (free) x SmartSlot |
| Interfaces | 1 x management (Ethernet) - RJ-45 ¦ 1 x management (USB) - 4 pin USB Type B ¦ 1 x EPO (emergency power off) ¦ 1 x serial - RJ-45 |
| Networking | |
|---|---|
| Remote Management Interface | Ethernet 10/100, USB |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compliant Standards | C-Tick, VDE, IEC 60950, EN 50091-2, RoHS, EN 50091-1, REACH, EN 62040-2, IP20, EAC |
| Features | Audible alarm, LCD display |
| Power Device | |
|---|---|
| Efficiency | 98% |
| Frequency Provided | 50/60 Hz |
| Frequency Required | 45 - 65 Hz |
| Input Connectors | Hardwire 5-wire (3PH + N + G), hardwire 3-wire (1PH + N + G) |
| Input Voltage | AC 230 V |
| Output Voltage | AC 230 V ± 3% - 50/60 Hz |
| Output Waveform | Sinewave |
| Power Capacity | 8000 Watt / 8000 VA |
| Power Output Connectors Details | 6 x power IEC 60320 C13 ¦ 4 x power IEC 60320 C19 ¦ 1 x hardwire 3-wire (HN + G) ¦ 3 x IEC connector |
| Surge Energy Rating | 480 Joules |
| Surge Suppression | Yes |
| UPS Technology | On-line |
DJ SRT8KRMXLI/REF - 1
specifications
-
MPN:SRT8KRMXLI
to request a price please fill out the form below...
close