information
In Good Condition
Full Working Order
APC Smart-UPS X SMX3000RMHV2UNC 3000VA Rack/Tower LCD 200-240V 2U Rackmount
P/N:SMX3000RMHV2UNC
Rails and Bezel Included
Full Load 6min 15s & Half Load 18min 3s
Included :
1 x APC Smart-UPS 3kVA 3000VA Rack/Tower SMX3000RMHV2UNC 2U Fujitsu UPS
1 x APC AP9631 Smart Slot 10/100Base-T Network Management Card 2
1 x APC Rack Rails
1 x APC Bezel
| Number of power module | 0 |
|---|---|
| Number of power module filled slots | 0 |
| Number of power module free slots | 0 |
| product web sub-family | Network card pre-installed |
| Redundant | No |
| Number of rack unit | 2U |
|---|---|
| Cable length | 2.4 m |
| Number of cables | 1 |
| Colour | Black |
| Height | 8.5 cm |
| Width | 43.2 cm |
| Depth | 66.7 cm |
| Net weight | 37.32 kg |
| Mounting location | Front |
| Mounting preference | Lower |
| Mounting mode | Rack-mounted |
| Two post mountable | 0 |
| USB compatible | Yes |
| Main Input Voltage | 208 V 230 V |
|---|---|
| Other Input Voltage | 220 V 240 V |
| Input Connection Type | BS1363A British IEC 320 C20 Schuko CEE 7 / EU1-16P |
| Input voltage limits | 140...280 V |
| Network frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz auto-sensing |
| Main Output Voltage | 230 V | |
|---|---|---|
| Other Output Voltage | 208 V 220 V 240 V |
|
| Rated power in W | 2700 W | |
| rated power in VA | 3000 VA | |
| output connection type | 8 IEC 320 C13 2 IEC Jumpers 1 IEC 320 C19 |
|
| Harmonic distortion | Less than 5 % | |
| Maximum configurable power in VA | 3000 VA | |
| Maximum configurable power in W | 2700 W | |
| Transfer time | 2-4 ms 6 ms typical : 10 ms maximum |
|
| UPS type | Line interactive | |
| Wave type | Sine wave | |
| Output frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz sync to mains |
specifications
-
MPN:SMX3000RMHV2UNC
to request a price please fill out the form below...
close