information
APC SURT2000XLI Smart-UPS RT 2000VA 1400w 2kVA 6x C13 2U Tower UPS 230v
Model: SURT2000XLI
In Good Condition And Full Working Order
Supplied With New Batteries
Full Load 4 min 13 sec & Half Load 13 min 40 sec
Included :
- 1 x APC SURT2000XLI Smart-UPS RT 2000VA 1400w 2kVA 6x C13 2U Tower UPS 230v
Product Description
Availability
- Automatic internal bypass Supplies utility power to the connected loads in the event of a UPS power overload or fault.
- Scalable runtime Allows additional run time to be quickly added as needed.
- Intelligent battery management Maximizes battery performance, life, and reliability through intelligent, precision charging.
- Hot-swappable batteries Ensures clean, uninterrupted power to protected equipment while batteries are being replaced
- Automatic restart of loads after UPS shutdown Automatically starts up the connected equipment upon the return of utility power.
- Temperature-compensated battery charging Prolongs battery life by regulating the charge voltage according to battery temperature.
Serviceability
- User-replaceable batteries Increases availability by allowing a trained user to perform upgrades and replacements of the batteries reducing Mean Time to Repair (MTTR)
- Automatic self-test Periodic battery self-test ensures early detection of a battery that needs to be replaced.
- Predicitive failure notification Provides early-warning fault analysis ensuring proactive component replacement.
- Disconnected battery notification Warns when a battery is not available to provide backup power.
- Audible alarms Provides notification of changing utility power and UPS power conditions
Protection
- Frequency and voltage regulation Gives higher application availability by correcting poor frequency and voltage conditions without using the battery.
- Power conditioning Protects connected loads from surges, spikes, lightning, and other power disturbances.
- Input power factor correction Minimizes installation costs by enabling the use of smaller generators and cabling.
- Generator compatible Ensures clean, uninterrupted power to protected equipment when generator power is used.
- Cold-start capable Provides temporary battery power when the utility power is out.
- Resettable circuit breaker Easy recovery from overloads; no need to replace a fuse.
- Safety-agency approved Ensures the product has been tested and approved to work safely with the connected service provider equipment and within the specified environment.
Specifications
| Main Input Voltage | 230 V |
|---|---|
| Product or component type | Uninterruptible power supply (UPS) |
| Other Input Voltage | 220 V 240 V |
| Main Output Voltage | 230 V |
| Other Output Voltage | 220 V 240 V |
| Rated power in W | 1400 W |
| rated power in VA | 2000 VA |
| Input Connection Type | BS1363A British IEC 60320 C20 Schuko CEE 7 / EU1-16P |
| output connection type | 6 IEC 60320 C13 2 IEC Jumpers |
| Number of rack unit | 2U |
| Cable length | 2.4 m |
| Number of cables | 1 |
| Battery type | Lead-acid battery |
|---|---|
| Extended runtime | 1 |
| Number of battery filled slots | 1 |
| Number of battery free slots | 0 |
| Battery recharge time | 4 h |
| Number of battery replacement quantity | 1 |
| Battery life | 3…5 year(s) |
| Replacement battery | |
| Battery charger power | 79 W rated |
| Number of power module | 1400 |
|---|---|
| Number of power module filled slots | 0 |
| Number of power module free slots | 0 |
| Redundant | No |
| UPS type | Double conversion online |
| Colour | Black |
|---|---|
| Height | 43.2 cm |
| Width | 8.5 cm |
| Depth | 48.3 cm |
| Net weight | 25 kg |
| Mounting location | Front |
| Mounting preference | Lower |
| Mounting mode | Not rack-mountable |
| Two post mountable | 0 |
| USB compatible | No |
| Input voltage limits | 160...280 V |
|---|---|
| Network frequency | 50/60 Hz +/- 5 Hz auto-sensing |
| Bypass type | Built-in bypass |
|---|---|
| Crest factor | 3 : 1 |
| Harmonic distortion | Less than 3 % |
| Maximum configurable power in VA | 2000 VA |
| Maximum configurable power in W | 1400 W |
| Wave type | Sine wave |
| Output frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz user adjustable +/- 0.1 Hz sync to mains |
| Additional information | Configurable for 220 : 230 or 240 nominal output voltage |
| Product certifications | C-Tick CE GOST VDE |
|---|
| Acoustic level | 50 dBA |
|---|---|
| Heat dissipation | 543 Btu/h |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Ambient air temperature for storage | -20…50 °C |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| IP degree of protection | IP20 |
| Relative humidity | 0…95 % non-condensing |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % non-condensing |
| Emergency power off | Optional |
|---|---|
| Free slots | 1 |
| Alarm | Alarm when on battery : distinctive low battery alarm : overload continuous tone alarm |
| Surge energy rate | 420 J |
|---|---|
| Noise suppression | Full time multi-pole noise filtering : 0.3% IEEE surge let-through : zero clamping response time : meets UL 1449 |
VAT @ 20% INCLUDED IN PRICE - VAT INVOICE PROVIDED
£250 excluding VAT
VAT IS NOT PAYABLE BY PURCHASERS OUTSIDE OF THE UK
LJM 316753
specifications
-
MPN:SURT2000XLI
to request a price please fill out the form below...
close