information
APC Smart-UPS SRT 6000VA 6kVA 6000W SRT6KXLI 3U Rackmount UPS SRT6KRMXLI
In Good Condition And Full Working Order
NEW BATTERIES INSTALLED
Hard Wire OUTPUT option
Full Load 2 min 28 sec & Half Load 8 min 40 Sec
Included :
- 1 x APC Smart-UPS SRT 6000VA 6kVA 6000W SRT6KXLI Rack Mount UPS
- 1 x APC Rackmount Rails
APC Smart-UPS SRT - SRT6KRMXLI - Uninterruptible Power Supply 6000VA - RM, 6 Outlets IEC C13, 4 Outlets IEC C19, Hard Wire, 10/100 BaseT Connection, Multi-function LCD Panel, Control Console
Key Features
Max Configurable Power (Watts) - 6.0 KWatts / 6.0 kVA
Output Connections - 6x IEC 320 C13 (Battery Backup), 4x IEC 320 C19 (Battery Backup), 1x Hard Wire 3-wire (H N + G) (Battery Backup), 2x IEC Jumpers (Battery Backup)
Input Connections - Hard Wire 3 wire (1PH+N+G)
Interface Port(s) - RJ-45 10/100 Base-T, RJ-45 Serial, Smart-Slot, USB
Specification
| APC Smart-UPS SRT 6000VA RM - UPS - 6000 Watt - 6000 VA | |
|---|---|
| Device Type | UPS - rack-mountable |
| Rack Size | 4U |
| Weight | 60 kg |
| Input Voltage | AC 230 V |
| Output Voltage | AC 230 V ± 3% |
| Power Capacity | 6000 Watt / 6000 VA |
| Input Connectors | 1 x hardwire 3-wire (1PH + N + G) |
| Output connectors | 6 x power IEC 60320 C13 ¦ 4 x power IEC 60320 C19 ¦ 1 x hardwire 3-wire (HN + G) ¦ 2 x IEC connector |
| Battery | Lead Acid |
| Run Time (Up To) | 1.5 min at full load |
| Networking | Ethernet 10/100, USB |
| Included Accessories | Rack mounting rails |
| Colour | Black |
| Dimensions (WxDxH) | 43.2 cm x 71.9 cm x 17.4 cm |
MJ SRT6KRMXLI/REF -2
specifications
-
MPN:SRT6KRMXLI
to request a price please fill out the form below...
close